Nové miesta, noví priatelia

Počas stáže v zahraničí sa nemusíš obávať, že budeš úplne sám. Existuje veľa možností ako vyhľadať nových známych a stráviť príjemný čas v ich spoločnosti. Neboj sa spoznať ďalšie komunity stážistov a možno medzi nimi nájdeš nových priateľov.

V každom meste nájdeš “erasmákov” či už študentov alebo stážistov, ktorí sa rovnako ako ty vybrali do cudziny sami. Organizácie ako napr. ESN a AIESEC sú v mnohých európskych mestách, takže stačí vyhľadať ľudí z týchto komunít. Jednou z možností je ich kontaktovať cez ich web alebo facebookové skupiny ESN či AIESEC. 

Erasmus Student Network možno poznáš a stretol si sa s touto organizáciou na škole. Je to nezisková medzinárodná študentská organizácia. Zameriava sa na vytvorenie podmienok pre lepšie pochopenie odlišných kultúr medzi študentmi rôzneho pôvodu a na osobný rozvoj. Takisto sa stará o prichádzajúcich zahraničných študentov, organizujú výlety, kultúrne aktivity a snažia sa začleniť ich do miestneho života. Na Facebooku ich nájdeš podľa jednotlivých európskych štátov ako Erasmus Student Network Spain, Erasmus Student Network Czech Republic atď.

AIESEC je svetová nezisková organizácia, ktorú riadia študenti za účelom nadobudnutia odbornej pracovnej praxe v zahraničí. Aj tu môžeš spoznať veľa zaujímavých ľudí z rôznych kútov sveta.

Ak si chceš nájsť nových priateľov v zahraničí pomocou sociálnych sietí, jednou z možností je aj Expats. Expats sú Facebookové skupiny, ktoré ponúkajú základný prehľad a skúseností ľudí v danom meste či už s bývaním, s cestovaním a podobne. Stačí si na Facebooku zadať  Expats in … (dané mesto/štát) napr. Expats in Bratislava. Skúsenosti druhých ľudí predsa nie sú nikdy na škodu. Určite sa môžeš čo svojimi skúsenosťami podeliť aj ty.

Ak nedôveruješ sociálnym sieťam, miestne mládežnícke organizácie môžu byť správna voľba. Okrem aktívnej práce s mládežou na miestnej úrovni organizujú medzinárodné párty, večere, semináre, besedy a výlety. Skús ich osloviť a uvidíš, že ťa radi privítajú na svojich akciách. Výhodou je, že sa môžeš okrem zahraničných ľudí zoznámiť aj s miestnymi.

Len na záver zhrnieme, že rôzne medzinárodné a kultúrne podujatia sa dejú všade okolo teba. Treba si len trochu “pogoogliť” a nebáť sa spontánne napísať alebo prísť priamo na akciu. Mysli na to, že využiť voľný čas naplno sa určite oplatí a venovať čas spoznávaniu nových ľudí a socializácií je vždy dobrá investícia.

 

 

Máš dobrý tip na konkrétnu organizáciu, ktorú si spoznal/a počas stáže? Daj nám o nej vedieť. Napíš nám na info@workspaceeurope.sk a tvoj tip posunieme ďalej.

Niečo z podobného súdka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *