Pracovať počas vysokej školy alebo nie?
Každá pracovná skúsenosť počas štúdia je výhodou. A nezáleží na tom či ide o prácu, ktorá súvisí s tvojím štúdiom alebo nie. Pracovné skúsenosti a návyky, ktoré získaš, ti pomôžu pri hľadaní práce po ukončení štúdia dostať sa na základe CV medzi kandidátov, ktorí budú zvažovaní medzi prvými. Zamestnávatelia v dnešnej dobe pozerajú na to, či si vyvinul nejakú aktivitu navyše. Ak sa prihlási na vypublikovanú pozíciu viac absolventov, recruiter alebo hiring manažér určite siahne v prvom rade po tých, ktorí už majú aké-také pracovné skúsenosti – to ich totiž odlišuje od ostatných. Ďalším veľkým benefitom je aj to, že zistíš čo ťa baví, čo ti ide a čo ti prináša radosť. A tiež možno zistíš, čo robiť nechceš J.
Zvládnuť štúdium aj prácu zároveň si vyžaduje skvelú organizáciu času, schopnosť určiť si priority, efektívne pracovať a zároveň si budovať odolnosť – či už fyzickú, alebo psychickú. Akákoľvek pracovná skúsenosť však prináša aj zlepšovanie zručností ako je samostatnosť, tímová práca, komunikácia či schopnosť rýchlo sa rozhodovať. To všetko sú kvality, ktoré sa ti zídu aj v pracovnom aj v osobnom živote. Preto čím skôr na nich začneš pracovať, tým rýchlejšie si ich osvojíš.
A na záver, je veľmi pravdepodobné, že k svojej budúcej (prvej naozajstnej) práci sa dostaneš vďaka ľuďom, ktorých stretneš počas práce popri štúdiu. Ak zanecháš dobrý dojem, nikdy nevieš kedy a komu ťa odporučia – možno svojmu kolegovi, známemu či obchodnému partnerovi. Preto sa snaž ukázať čo vieš, buď proaktívny/a a nielen buduj, ale aj udržiavaj kvalitné vzťahy.
Ako som už spomenula na začiatku, okrem benefitov sú tu aj určité riziká. Zladiť všetko dokopy môže byť náročné. Ak máš prácu, kde musíš pracovať naozaj veľa a nie je veľmi flexibilná, môže to ohroziť tvoje výsledky v škole. Taktiež si treba uvedomiť, že ak máš koníčky, ktorým sa intenzívne venuješ, tiež bude náročné všetko stíhať. Preto je vždy potrebné uvedomiť si, aké sú tvoje priority a čo si prípadne ochotný/á obetovať.
Čo by som odporučila:
- Škola je na prvom mieste - nájdi si prácu, ktorá ti umožní mať dostatok času na štúdium
- Nájdi si flexibilnú prácu alebo prácu z domu – dnes už firmy umožňujú pracovať čiastočne z domu a taktiež do určitej miery prispôsobiť si pracovný čas podľa potreby
- Pracuj primerane veľa hodín – 2-3 dni do týždňa po pár hodín je zvládnuteľné, ale pracovať full-time je priveľké riziko (pokiaľ neštuduješ externe)
Napriek tomu, že som uviedla veľa “plusov”, tak je dôležité uvedomiť si, že to nemusí byť pre každého. A je to úplne ok. Ak by to malo mať negatívny dopad na tvoje štúdium alebo zdravie, tak je úplne v poriadku sústrediť sa predovšetkým na školu a zbytočne si toho nebrať na plecia veľa. Ak však rozmýšľaš, či je predsa niečo, čo by si mohol/la urobiť, ale nezaťažilo ťa to viac ako je potrebné, odpoveď je áno. Nemusí totiž vždy ísť o platenú prácu. Môžeš sa zapojiť do dobrovoľníctva, či pomôcť s organizovaním podujatí na škole alebo môžeš pár hodín do týždňa doučovať, prípadne mentorovať mladších študentov. Vždy sa nájde niečo, kde môžeš byť užitočný/á a nezaberie ti to až tak veľa času. Získaš tým tak isto cenné skúsenosti a aj toto sú aktivity, ktoré si môžeš uviesť do svojho CV. Čokoľvek si však vyberieš, musí to sedieť tebe a tomu, čo je pre teba priorita a aké máš ciele.
Petra Tomková
HR Leader, Coach&Mentor, Career Advisor
pT Consulting, www.petratomkova.sk